Etiketler

26 Mayıs 2017 Cuma

David Eddings - Kehanetin Oyuncağı


Yazar: David Eddings
Kitap: Kehanetin Oyuncağı (Belgariad #1)
Orijinal Adı: Pawn of Prophecy
Çeviren: Bülent Somay
Yayınevi: Metis Yayınları
Basım Yılı: 1999
Sayfa Sayısı: 249
Puanım: ★★★★★★★☆☆

Bence epik-fantazi türündeki birçok seri kitabin en büyük dezavantajı Yüzüklerin Efendisi gibi kült bir seriden sonra yazılmaları. Yüzüklerin Efendisi'ndeki hikaye ve karakterler ve yaratılan Orta Dünya öyle bir şablon oluşturdu ve insanların kafasına o kadar işledi ki, sonradan basılan seri kitaplar ister istemez hep bu seri ile aynı kefeye konulmaya başlandı. Epik-fantazi türünün de mevcut bazı özelliklerinden dolayı, benzerlikler bu türdeki her kitapta karşımıza çıkıyor. Belgariad serisinin ilk kitabı olan Kehanetin Oyuncağı için de durum aynı. Yine iyi ile kötünün savaşına tanıklık ettiğimiz bu kitapta, Frodo'nun yerine Garion'u, Gandalf'ın yerine Belgarath'ı, Sauron'un yerine Torak'ı, Nazgulların yerine de Murgoları koyduğumuzda, Orta Dünya'yı da Angarak ile değiştirdiğimizde işlem tamam oluyor (en azından ilk kitap için durum böyle).

Adı üstünde türün ismi epik-fantazi, bu yüzden illa ki bir 'seçilmiş kişi' senaryosu, genç ve saf bir karakterin büyüme ve olgunlaşma hikayesi ve çevresinde onu koruyup kollayan ve genelde büyücülükle ve kılıç işleriyle uğraşan değişik ırklardan yoldaşları ve arkadaşları oluyor.

Fakat yine de, tüm bu benzerliklere karşın, Kehanetin Oyuncağı her epik-fantazide olduğu gibi okuyucusuna yeni bir dünyanın kapılarını aralama ve farklı bir yolculuğa çıkma imkanı sağlıyor. Ayrıca, ilk kitaplar her zaman için karakterleri tanıtan ve bize onların geldikleri yeri ve geçmişlerini gösteren 
bir giriş kitabı özelliği taşıdığı için, devam kitapları için de seriye bir şans verilmesi gerektiğine inanıyorum. Anlatımın ve hikayenin basitliği nedeniyle bu serinin daha çok genç-yetişkin bir kesime hitap ettiği görüşündeyim, ama bu durum yetişkinler için de çekici bir etmen haline gelebilir. Bunun yanında, fantazi türünde çok kitap okuyup Belgariad serisini hiç okumamış olanların bu kitaptan sıkılacağını düşünüyorum. 

Bir de 1999 yılınının basımına ait yukarıda gördüğünüz çocuksu kapak çok şükür Metis Yayınları'nın yeni basımında değiştirildi ve kitap sonunda hak ettiği daha sade ve şık bir kapağa kavuştu. Buna paralel olarak, zamanında 5-7TL'ye bulabildiğimiz sarı etiketli serinin fiyatları yeni basımdan dolayı ne yazık ki tekrar yukarı çekildi. Kitaplara çok para bayılmak istemeyeler eski basımlara sahaflardan ulaşabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder